Trampov "monetarni reset": Da li se SAD vraća zlatnom standardu?

Trampov “monetarni reset”: Da li se SAD vraća zlatnom standardu?

Predsednički kandidat Donald Tramp najavio je da bi u slučaju povratka na vlast mogao pokrenuti monetarni reset – i to u formi povratka zlatnog standarda. Ova izjava izazvala je lavinu komentara i reakcija na tržištima plemenitih metala, dok investitori pokušavaju da procene da li je dolar sa zlatnim pokrićem realna mogućnost u savremenom finansijskom poretku.

Šta zapravo predlaže Tramp?

Tramp i njegovi ekonomski savetnici sve češće govore o neophodnosti monetarne stabilnosti i vraćanja poverenja u dolar. Njegov tim sugeriše da bi jedan od koraka ka tome mogao biti **delimično ili potpuno vezivanje dolara za zlato**, kako bi se ograničilo dalje monetarno širenje i obezbedila fiskalna disciplina.

Trampova kampanja već koristi fraze kao što su “reset finansijskog sistema”, “vraćanje stvarnom novcu” i “zaustavljanje beskonačnog štampanja dolara”. Ovo jasno implicira da bi zlatni standard, u nekom obliku, mogao postati zvaničan deo političke i monetarne agende u slučaju Trampove pobede 2024. godine.

Zašto zlatni standard ponovo postaje tema?

Američki dolar je od 1971. godine, kada je predsednik Nixon ukinuo konvertibilnost dolara u zlato, izgubio svoje čvrsto pokriće. Od tada je monetarna politika postala visoko fleksibilna – ali i podložna inflaciji, političkom oportunizmu i neodgovornom zaduživanju. Danas, sa američkim dugom većim od 35 biliona dolara i inflacijom koja i dalje preti kupovnoj moći, mnogi investitori gube poverenje u fiat valute.

U tom kontekstu, zlato se nameće kao najstabilnija monetarna osnova. Ne može se štampati, ne zavisi od centralnih banaka i vekovima je služilo kao univerzalni ekvivalent vrednosti.

Kako bi funkcionisao zlatni dolar?

Trampov tim nije izneo detalje, ali analitičari spekulišu o mogućim modelima:

  • Delimični zlatni standard – gde bi centralna banka bila obavezna da drži određeni procenat zlatnih rezervi u odnosu na količinu novca u opticaju.
  • Tokenizacija zlata – upotreba blockchain tehnologije za izdavanje digitalnih dolara pokrivenih fizičkim zlatom.
  • Centralna banka sa zlatnim osiguranjem – u kojoj bi Fed morao da dokaže zlatnu pokrivenost određenih oblika novčanih instrumenata.

U svakom slučaju, povratak zlatnom standardu bi imao ogromne geopolitičke i tržišne posledice – kako za SAD, tako i za ceo svet.

Reakcije tržišta: zlato na putu ka $4.000?

Tržište plemenitih metala burno je reagovalo na ovu vest. Cena zlata ostaje iznad $3.300 po unci, a brojni analitičari, uključujući i one iz Deutsche Bank, već mesecima predviđaju nivoe od $3.700 do $4.000 u narednih 12 do 18 meseci – čak i bez formalnog povratka zlatnom standardu.

Ukoliko se najave Trampovog tima konkretizuju, očekuje se da bi potražnja za fizičkim zlatom eksplodirala, dok bi dolar doživeo istorijsku transformaciju.

Može li se ideja sprovesti u praksi?

Ekonomisti su podeljeni. Neki tvrde da bi povratak zlatnom standardu u savremenoj ekonomiji bio nepraktičan i restriktivan za monetarnu politiku. Drugi, poput austrijske škole ekonomije, smatraju da je upravo monetarna disciplina ono što je danas najpotrebnije – i da je zlato jedina istinska zaštita od političke inflacije.

Tehnički gledano, Federalne rezerve poseduju oko 8.100 tona zlata, što je najveći zlatni rezervni fond na svetu. Međutim, to ne bi bilo dovoljno za potpunu pokrivenost postojećeg novčanog opticaja – pa bi sistem morao biti delimičan ili digitalno podržan.

Šta ovo znači za investitore u Srbiji?

Za domaće investitore, Trampova najava predstavlja važan signal da plemeniti metali postaju strateška klasa imovine. Bilo da se radi o institucionalnim ulaganjima, ličnim štednim planovima ili diverzifikaciji portfelja, zlato ponovo ulazi u igru – ne kao nostalgija, već kao realnost.

Ako dođe do redefinisanja monetarne politike SAD, globalni finansijski sistem će ući u novu eru. U tom scenariju, posedovanje fizičkog zlata, kupljenog kroz proverene kanale kao što je Dunav Gold, može biti ključna prednost.

Zaključak

Trampova najava monetarnog reseta i potencijalnog povratka zlatnom standardu otvara ozbiljna pitanja – i još ozbiljnije prilike. Bilo da se ideja sprovede u potpunosti ili delimično, jasno je da je era neograničenog štampanja novca dovedena u pitanje.

A u vremenu globalnih rizika, zlato ostaje jedina valuta bez protivničke strane – bez dugova, bez deficita, bez štampe. Samo težina, čistoća i istorijska vrednost.