
Očekuje se da će cena zlata brzo rasti i dostići nove rekordne nivoe nakon ovog događaja
Tržište zlata će doživeti svoj poslednji pad pre nego što ubrza svoj uspon ka novim rekordnim visinama u 2025, tvrdi Gari Vagner, urednik TheGoldForecast.com.
Neki nepoznati faktori koji bi mogli uticati na cenu iznad tržišnih očekivanja uključuju nove tarife koje je predložio dolazeći američki predsednik Donald Tramp i tekuća geopolitička pitanja.
Cene zlata su imale veliki porast u poslednjih nekoliko godina, skok od oko $500 po unci u dve različite situacije. Vagner je ukazao da ako zlato padne na $2,600, a zatim raste za $400, kao što je to bio slučaj u prošlim ciklusima, mogglo bi dostići $3,000 do kraja ove godine ili početkom sledeće.
“Vidim zlato ne samo da prevazilazi $2,800, moje procene su i oko $2,900, sa najvišim nivoom od $3,000. Moja analiza su bazirane na različitim etama ovih oscilacija”, rekao je Vagner za Kitco Nevs. “U oktobru 2023. godine, zlato je bilo nešto ispod 2,000 dolara, a odatle je poraslo na 2,535 dolara. Dakle, oko 500 dolara. Zatim je prošlo kroz korekciju. A od 2,380 dolara, povećalo se na 2,800 dolara. Tako smo imali povećanje od 500 dolara, a onda smo videli povećanje od 400 dolara.
“U vreme pisanja, spot zlato je po ceni od $2,691 po unci, raste 0.5% na dan i 2.5% od početka godine.”U vreme pisanja, zlato ima cenu od $2,691 po unci, raste 0.5% na dan i od početka godine je poraslo za 2.5%.
U međuvremenu, Goldman Saks je ažurirao svoju prognozu cene zlata početkom ove godine, svoju incijalnu procenu da će zlato dostići $3,000 po unci od 2025 je pomerio na sredinu 2026. Investiciona banka predviđa zlato će dostići $2,910 po unci do kraja 2025.
Mogućnost novih tarifa pod Trampovoj administraciji je glavni faktor za Vagnerove optimističnom poglede na zlato. Tramp je obećao da će primeniti tarife na proizvode iz nekoliko zemalja, uključujući i 25% carine na uvoz iz Meksika i Kanade, zajedno sa dodatnim 10% carine na uvoz iz Kine.
“Ako novoizabrani predsednik Tramp ispuni svoja obećanja da će nametnuti tarife, to bi moglo da stvori značajne inflatorne pritiske”, rekao je Vagner. On je dodao da tarife mogu da izazovu inflaciju da raste, što bi favorizovao zlato kao zaštitu od inflacije.
Vagner je takođe ukazao na postojeće geopolitičke tenzije, poput rata u Ukrajini i sukoba na Bliskom istoku, kao faktore koji podstiču cene zlata. Spomenuo je da ovi sukobi ne pokazuju znakove smanjenja i da se geopolitički sukobi još uvijek nisu potpuno odrazili.
“Svetski ekonomski forum (VEF) primetio je u sredu da je oružani sukob najveći rizik u 2025. godini. ” Oružani sukob zasnovan na državi pojavljuje se kao glavni neposredni rizik za 2025. godinu, koji je identifikovala skoro četvrtina ispitanika, što odražava povećane geopolitičke tenzije i fragmentaciju na globalnom nivou”, naveo je VEF u svom godišnjem istraživanju.
Pored tarifa i geopolitičke neizvesnosti, Vagner je pomenuo i druga moguća makro iznenađenja koja bi mogla uticati na cene zlata, kao što su američka fiskalna politika i monetarna politika federalnih rezervi. Istakao je da federalne rezerve smanjuju brzinu smanjenja kamatnih stopa, a koliko će se smanjenja dogoditi u 2025. godini još uvek je neizvesno.
“Smanjenje kamatnih stopa koje fed čini ove godine zavisiće od najnovijih podataka, pa ćemo morati da vidimo gde nas ti podaci vode”, objasnio je Vagner. Naglasio je da će inflacija, ekonomski rast i budžetski deficit uticati na izbore FED-a.
Vagner je dodao da je jedna značajna nepoznanica ove godine efekat carina na plemenite metale. Plemeniti metali su tradicionalno bili oslobođeni carina, ali je nejasno da li će se to nastaviti pod Trumpovom administracijom. Upozorio je da bi tarife na plemenite metale mogle dovesti do ekstremne volatilnosti tržišta.
“Ako se naše zalihe povećavaju u smislu fizičkih zaliha u Sjedinjenim Državama, u početku bi ponuda i potražnja sugerisala da bi to moglo da smanji cene jer su naše zalihe i inventar veće”, rekao je Vagner. “Ali na kraju, ako im je potrebno dodati doplatu ili tarifu prilikom uvoza plemenitih metala, to bi imalo ozbiljne efekte na ono što bismo mogli videti u ceni. To će stvoriti ekstremnu volatilnost. To bi moglo značajno uticati na cene zlata, srebra, platine, i u manjoj meri, paladijuma ove godine.”.
Izvor: https://www.kitco.com/ (Anna Golubova)